1+16 اشتباه رایج در باشگاه های مردانه! | ورزش

با اینکه رسیدن به تناسب اندام به مراتب واسه مردان راحت تر از زنونه، اما بعضی وقتا انجام بعضی کارا در باشگاه نتیجه عکس داره.

هیچ مردی دوست نداره زمان بیشتری رو در باشگاه بگذراند و به نتیجه مطلوب نرسه و از اون بدتر، زخمی هم شه. هدف اول یه برنامه خوب اینه که بین تمرین صدمه اتفاق نیفته. اما بدیش اینه بعضی وقتا نداشتن اطلاعات کافی باعث می شه خیلی از آدما به نتیجه ای که میخوان، نرسند.

نداشتن اطلاعات کافی بعضی وقتا باعث بروز اشتباهات رایجی می شه؛ اشتباهات ناخواسته ای که شما رو از رسیدن به هدف تون دور می کنه. با شناسایی و دوری از این اشتباهات می تونین دوباره در راه درست قرار بگیرین و به هدف تون نزدیک شید. در این مطلب اشتباهاتی که شمام مثل خیلی از افراد دیگه ممکنه بین ورزش مرتکب شید رو آوردیم. اگه می خواین ورزش کردن به سلامت تون کمک کنه نه صدمه تون، این مطلب رو از دست ندین.

جوگیر نشید!
یکی از شایع ترین رقابتایی که در راه کاهش وزن با اون روبه رو میشین وارد آوردن فشار زیاد به بدنه. مردان به خاطر غرور مردونه ای که دارن وزنه زیادی میزنن یا حرکات رو سریع انجام میدن و بعد ممکنه آسیب ببینن. پیشنهاد می شه در تمرینات، واسه رسیدن به یافته های موندگار، ثبات داشته باشین. آروم و آهسته اما همیشگی ورزش کردن، بسیار نتیجه بخش تر از وارد آوردن فشار یهویی و زیاده.
حرفای دوستان تون رو جدی نگیرید
مردان بیشتر عادت دارن به پیشنهادای غلط گوش بدن (پیشنهادایی از طرف دوستان و همکاران ) که در این صورت به یافته های مطلوبی نمی رسن. کارشناسان ورزشی به افراد ورزشکاری که دوست دارن به عواقب خوب و ایده آل برسن، پیشنهاد می کنن با یه مربی مجرب و کاربلد تمرین کنن.

روی قدرتیا تمرکز نکنین
خیلی از مردانی که دوست دارن لاغر شن، تمرینات کاردیوی چربی سوز انجام میدن، اما اگه این حرکت با هدف کاهش وزن انجام شه، اشتباه بزرگی هستش. ورزیده کردن عضلات، شما رو به ماشین سوزاننده چربی تبدیل می کنه. کارشناسان فکر می کنن مردان عادت دارن حرکات کاردیو رو بارها و سریع بکنن. تلاش کنین این تمرینات رو فقط وقتی که نیازه، انجام بدین.
خطرات ورزش دراز مدت
تنها دقیق شدن و فوکوس کردن روی زمان، جهت انجام تمرین در باشگاه نمی تونه رسیدن به یافته های مطلوب رو تضمین کنه. وقتی رو که در باشگاه می گذرونین باید بیشتر با کیفیت باشه. چیزی که یافته های ایده آل رو واسه تون تضمین می کنه، یعنی: تمرین هوشمندانه، تمرین سخت و تمرین قدم به قدم. خیلی از ورزشکاران فکر می کنن هر چی زمان طولانی تری رو به ورزش کردن اختصاص بدن، بدن شون بزرگ تر و قوی تر می شه. با اینکه صرف زمان بیشتر می تونه بهتر باشه، اما واسه مقاوم سازی بدن کاربردی نداره. در واقع تمرین طولانی می تونه به عواقب بد و حتی آسیب منتهی شه. اینجا به مشکلاتی می پردازیم که ضمن ورزش می تونه واسه آدمایی که زمان زیادی ورزش می کنن، اتفاق بیفته.
خطر اول: بی حالی و ضعف
تمرینات به شکلی طراحی شدن تا به عضلات تون فشار وارد کنن. این تنها راهیه که می تونه منتهی به افزایش مقاومت، اندازه و قدرت بدن تون شه. با این حال، فشار زیاد با خود خستگی داره. شما از نظر جسمی خسته شده و بعد از انجام تمرینات سخت و غیر قابل تحمل، احساس بی حالی و ضعف دارین. این مسئله نه فقط تاثیر منفی روی خود اون تمرین میذاره، بلکه باعث می شه فوت وفن ضعیفی که در اون تمرین مورد استفاده قرار دادین به حرکت بعدی هم انتقال یابد.
خطر دوم:  تجزیه پروتئین
بعد از ۴۵ دقیقه ورزش در باشگاه، اندازه کورتیزول در بدن کم کم زیاد می شه. کورتیزول، هورمون فشاره که به تنظیم متابولیسم کمک می کنه تا به بدن  اطمینان  بده که انرژی کافی واسه تمرین داره. نگرانی اینجاس که با بالا رفتن اندازه کورتیزول بین تمرین، این هورمون به بدن شما سیگنالی می فرستد تا از پروتئین عضلات به عنوان منبع انرژی استفاده کنه.
 زمان دقیق شروع این روند به شدت تمرین شما مربوط شده، اما سطح اون کم کم زیاد می شه. با این حال بالا رفتن اندازه کورتیزول بین تمرین می تونه مشکل ساز باشه چون سطح التهاب هم به همون نسبت در بدن بالا میره که به مراتب حساسیت انسولین رو در بدن کم می کنه.

خطر سوم: خستگی عضلات

تمرینات مقاومتی باعث آسیب به عضلات می شن. واسه رسیدن به مقاومت و اندازه مطلوب، بدن شما خرده جراحتا رو بازسازی کرده و فیبرهای عضلانی می سازه که بزرگ تر بوده و می تونن فشار بیشتری تحمل کنن یا قوی تر شن. روند بازسازی اونا وقتی اتفاق می افته که بعد از تمرینات بتونین خود رو بازیابی کنین، نه در زمان تمرین.
این کار ممکنه آسیب زیادی به همراه داشته باشه و عضلات تون نتونن خودشون رو دوباره درست کنن. در واقع این کار باعث می شه حجم عضلات و اندازه مقاومت اونا به خاطر تمرینات دراز مدت کم بشه چون بدن تون نمی تونه بازیابی بکنه.
خطر چهارم: نمی تونین طولانی ورزش کنین
اینکه بشه واسه ساعتا ورزش کرد چیز محالی نیس، اما یادتون باشه که تنها تحت شرایط خاص میشه این کار رو انجام داد. ورزشکاران معمولا تمرینات طولانی انجام نمی دن. اگه هم قرار باشه اینجور کاری کنن، به طور طبیعی اونو در چندین جلسه قسمت می کنن.
آدمایی که سه ساعت ورزش می کنن باید بعضی مسائل رو مهم بدوننش. اول اینکه این نوع تمرینات فقط مخصوص یه هنرپیشه یا بدنسازه که هدف خاصی رو دنبال می کنه تا خوش هیکل شه و معمولا این کار رو تو یه بازه وقتی کوتاه انجام میده. پس انجام تمرین شدید واسه شون لازم هستش. این افراد بیشتر هزینه های زیادی واسه انجام تمرینات شون پرداخت می کنن و تموم منابع رو هم در اختیار دارن. اونا بیشتر با کسی کار می کنن که همه تمرینات شون رو نظارت می کنه. هم اینکه دوره بازیابی اونا به مراتب بهتره. اما این موضوع درباره شما که هدف دراز مدت دارین، فایده نداره.
خطرپنجم:  ازدست رفتن ایستادگی بدن
تمرین زیاد بدون فرصت بازیابی بدن منجر می شه از حدودی بالاتر برید و دیگه بدن نتونه در برابر فشار زیاد از خود مراقبت کنه. درست مثل خستگی بعد از تمرین که از بین نمی ره. علائم شایع این کار عبارتند از: خستگی زودتر از موعد معمولی، کمبود مقاومت و ایستادگی بدن، بی حالی  و بالا رفتن ضربان قلب. لازمه به حد و ظرفیت خود واسه ورزش به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین.
شروع یهویی تمرینات
اتمسفر موجود در ورزشگاه ممکنه باعث شه بخواین هرچه سریع تر تمرینات رو شروع کرده و به وزن ایده آل برسین. اما بهتره قبل از شروع ورزش و تمرینات، بدن خود رو با حرکات نرمشی گرم کنین. شروع یهویی ورزش، عضلات شما رو شوکه می کنه و پس از اون حتما درد دارین. این یه اصل اساسیه که همه کس اونو می دونه؛ پس بهتره اونو یادتون نره.
 نبود همت در اجرای برنامه
اگه زیر نظر یه متخصص ورزش، تمرینات خود رو انجام بدین، در اول کار، تمرینات سبک تر رو واسه تون در نظر می گیره. هرچه بیشتر در تمرینات جلو رفتن کنین، عضلات قوی تری دارین. داشتن عضلات قوی تر هم به این معنیه که دیگه تمرینات سبک اولیه، براتون کاربرد نداره و مناسب تون نیس. با گذشت زمان باید واسه تمرینات سنگین تر و حرفه ای آماده شید. هم اینکه بهتره یه برنامه ورزشی که به وسیله مربی براتون در نظر گرفته شده رو به طور کامل و تا آخر انجام بدین. ممکنه در اواسط راه خسته شید یا تنوع لازم داشته باشین. می تونین از مربی تون بخواین که هم جهت با همون اهداف و همون برنامه تعیین شده، براتون تمرینات جور واجور تری در نظر بگیره.

نبود انجام تمرینات ترکیبی
عادت دارین فقط روی یه دسته از عضلات کار کنین؟ این کار اشتباهه. کارشناسان ورزشی پیشنهاد می کنن که بهتره تمرینات مقاومتی ترکیبی انجام بدین که لازمه کار روی گروهی از عضلات به خاطر مقاوم سازی اوناس. 
ندیده گرفتن مواد غذایی
خیلی از افراد ورزشکار فکر می کنن انجام حجم خیلی از تمرینات واسه کاهش وزن کافیه، اما باید بدونین که ورزش و تغذیه دو امر جدانشدنی هستن. درواقع واسه کاهش موفقیت آمیز وزن تون باید هر دو عنصر رو پا به پا پیش ببرین .
اتکای زیاد به مصرف مکملا
  سریع ترین روش واسه کاهش وزن قرصا و پودرها حساب نمی شن.  پودرها جایگاه خاص خود رو دارن، اما اگه در تلاشید لاغر شید، بهتره تا حد امکان از غذاهای طبیعی استفاده کنین، چون  مواد مغذی بیشتری دارن و  شما رو اشباع می کنن.
انجام زیاد تمرینات ثابت کاردیو
فعالیت ایروبیک در حد متوسط واسه سلامت قلب خیلی خوبه، اما مردانی که دوست دارن وزن کم کنن باید تلاش کنن تمریناتی با شدتای جور واجور بکنن، از جمله تمرینات دوره ای یا اینتروال با شدت بالا.
بلند کردن وزنه سنگین
در واقع این جمله یه باور غلطه که میگه: «وزنه بیشتر یعنی نتیجه بهتر.» وزنه سبک تر به شکل درست و درست اون واسه رسیدن به یافته های مطلوب، کارایی و تاثیر بیشتری داره.
ندیده گرفتن برآورد کارکردی
یه مربی خوب،  تمرینات کارکردی مناسب رو واسه شما تعیین می کنه. این مسئله به شما امکان میده هر نوع ضعف و محدودیتی رو که می تونه بر عملکردتون در باشگاه تاثیر بزاره و از کاهش مو ثر وزن تون پیشگیری کنه در حرکات خود شناسایی کنین.

10 نکته واسه انتخاب باشگاه ورزشی

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *