10 باور نادرست در مورد سرطان پروستات | بیماری

:
10 باور نادرست در مورد سرطان پروستات

:

ماهنامه دکتر شهر: باورهای نادرستی که درباره سرطان پروستات هست رو در این مطلب با هم مرور و بررسی می کنیم.
1- سرطان پروستات، مریضی مردان سالمنده. هر چند که بالا رفتن سن احتمال دچار شدن به سرطان پروستات رو در مردان زیاد می کنه (65 درصد موارد تشخیص سرطان پروستات در مردان 65 سال به بالا هستش)، اما واقعیت اینه که هنوز 25 درصد باقی می مونه، که مربوط به سنین کمتر از 65 ساله. خیلی از مردان در دهه 40 عمر خود به این مریضی گرفتار می شن.
 هر چند فقط یه نفر از 10000 نفر زیر سن 40 سال به این مریضی گرفتار می شن اما اندازه دچار شدن به اون در سنین بالای 40 سال به طور زیادی بالا میره، طوری که بین سنین 40 تا 59 سال، یه نفر از هر 38 مرد به این مریضی گرفتار می شه و واسه سنین 60 تا 69 این اندازه به یه مرد از هر 15 مرد می رسه. البته عوامل بسیاری در این موضوع نقش دارن از جمله نژاد، سابقه خانوادگی، سلامتی بدنی و سبک زندگی و حتی مکان جغرافیایی.

2- اگه نشونه ای از سرطان پروستات ندارین، پس سرطان پروستات ندارین. این باور به طور کامل اشتباهه. سرطان پروستات یکی از بدون نشونه ترین سرطانای غدده، یعنی ممکنه به طور کامل بدون نشونه باشه. خیلی از نشونه های اون ممکنه با نشونه های مریضی دیگری اشتباه گرفته شه. معمولا نشونه های سرطان پروستات در بین آزمایشات عادی به وسیله دکتر تشخیص داده می شه. نشونه های شایع اون نیاز تکراری به دفع ادرار، ادرار همراه با سوزش و درد، وجود خون در ادرار یا منی، درد در قسمت کمر یا نشیمنگاه و رانه. اگه هر کدوم از این نشونه ها رو دارین با پزش تون مشورت کنین.
3- سرطان پروستات به کُندی پیشرفت می کنه و نباید خیلی نگران بود. بله، در بعضی موارد اینطوریه اما همیشه اینطوری نیس. تا الان 25 نوع سرطان پروستات شناخته شده و میشه تعیین کرد که کدوم خوش خیم و کدوم بدخیمه.
4- در خونواده سابقه دچار شدن به سرطان پروستات نیس، پس احتمال دچار شدن به اون واسه من هم کمه. غلطه. در حالی که سابقه خانوادگی شانس دچار شدن به پروستات رو دو برابر می کنه و از هر 3 مرد، 1 مرد اینجور حالتی داره، این واقعیت هم هست که از هر 6 مرد مرد یه مرد گرفتار به سرطان پروستات می شه که با آمار 1 زن از 8 زن گرفتار به سرطان پستون قابل مقایسه س.
در هر حال سابقه خانوادگی و ژنتیک نقش خود رو در افزایش دچار شدن و پیشرفت سرطان پروستات داره. مردی که پدر یا برادرش گرفتار به سرطان پروستات شدن با احتمال دو برابر به این مریضی گرفتار می شه. این خطر وقتی بیشتر می شه که این بستگان در سنین کمتر از 55 سال، به این مریضی گرفتار شده باشن.

 در سال 2010، تقریبا 218,000 مورد جدید سرطان پروستات در آمریکا تشخیص داده شد و بیشتر از 320,000 مورد در اثر این مریضی جون خود رو از دست دادن. موارد جدید دچار شدن به این مریضی تا 300,000 مورد تا سال 2015 افزایش پیدا می کنه.
5- تست PSA همون تست سرطان پروستاته. غلطه. آزمایش PSA فقط سطح انرژی مربوط به پروستات رو تعیین می کنه. PSA در جواب به بیماریایی که ممکنه در پروستات وجود داشته باشه، در این غده ترشح می شه. این بیماریا ممکنه ورم یا عفونت پروستات (پروستاتیت)، بزرگی خوش خیم پروستات (هایپوپلاژی) یا در بعضی موارد سرطان باشه. تست PSA اولین مرحله تشخیص سرطانه و به کمک اون میشه سرطان رو در مرحله ابتدایی شناسایی کرد و بهترین درمان هم در همین مرحله امکانپذیره.
کارشناسان می گن که تست PSA تقریبا از هر 39 نفر یه نفر رو از مرگ در اثر سرطان پروستات نجات میده.
6- سطح بالای PSA به این معنیه که سرطان پروستات دارین و سطح پایین پروستات نشونه اینه که سرطان پروستات ندارین. هر چند که سرطان پروستات باعث بالا رفتن سطح PSA می شه اما در بعضی مردان حتی با پایین بودن سطح پروستات، سرطان پروستات هست. سطح پروستات در مردان چاق، به دلیل بالاتر بودن حجم خون ممکنه پایین باشه اما دوباره یادآوری می کنیم که بالا بودن سطح PSA ممکنه نشونه مریضی دیگری باشه.

7- واژکتومی باعث سرطان پروستات می شه. وقتی تصور بر این بود که واژکتومی خطر دچار شدن به سرطان پروستات رو زیاد می کنه اما تحقیقات بسیاری در این مورد انجام شد و مشخص شد که واژکتومی ارتباطی با افزایش خطر دچار شدن به سرطان پروستات نداره اما چون کسائی که واژکتومی انجام میدن بیشتر واسه معاینات پروستات به دکتر مراجعه می کنن موارد بیشتری از سرطان به صورت کلینیکی در اونا تشخیص داده می شه.
8- درمان سرطان پروستات منتهی به ناتوانی جنسی یا بی اختیاری ادرار می شه. هر چند که ممکنه بعد از جراحی یا پرتودرمانی سرطان پروستات، مشکلات نعوظ یا بی اختیاری ادراری به وجود بیاد اما به این معنی نیس که همه بیماران اینجور عوارضی رو تجربه می کنن. این مشکلات جانبی بستگی زیادی به سن و شرایط بدنی مریض داره.
9- فعالیت جنسی خطر پیشرفت سرطان پروستات رو زیاد می کنه. غلطه. در واقع بعضی از تحقیقات نشون میدن مردانی که فعالیت جنسی بیشتر و انزال بیشتری دارن، کمتر به سرطان پروستات گرفتار می شن. انزال هیچ ارتباطی با سرطان پروستات نداره.
10- سرطان پروستاتیک مریضی واگیرداره. سرطان پروستات یه مریضی عفونی یا واگیردار نیس. در واقع راهی واسه انتقال اون به دیگری وجود نداره.
مردان در مورد سرطان پروستات چه کاری می تونن بکنن؟
اولین قدم واسه رویارویی موثر با سرطان پروستات، دونستن واقعیات و دوری از اشتباهات رایجه. تحقیقات گذشته نشون داده که سبک زندگی مانند داشتن رژیم غذایی سالم، ورزش منظم (30 دقیقه پیاده روی روزانه) می تونه نقش موثری در کاهش خطر دچار شدن به سرطان پروستات داشته باشه. با خونواده و دوستان تون در مورد سرطان پروستات صحبت کنین و اگه بالاتر از 40 سال دارین به دکتر تون مراجعه کنین تا تستای دوره ای سلامت پروستات رو واسه تون تجویز کنه.

منبع : برترینا

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *