10 باور غیر علمی | بیماری

: 10 باور غیر علمی

: برخلاف چیزی که معمولا شنیدین، نوشیدن روزانه هشت لیوان آب کلید سلامت نیس یا نپوشیدن لباس گرم تو یه روز سرد شما رو مریض نمی کنه. شاید باور نکنین دوران بارداری 9 ماه نیس. شایعات مربوط به بخش پزشکی، بیشتر به عنوان حقایقی خدشه ناپذیر بین مردم تکرار می شن، حتی اگه جستجوهای پیگیرانه در اینترنت، حقیقتی رو که پشت این خیالات غلط وجود دارن روشن کنن.

در ادامه به بی اعتباری بعضی از عادی ترین شایعات پزشکی از نظر علمی می پردازیم.
1. واکسنا می تونن باعث دچار شدن به آنفلوآنزا یا اوتیسم شن
هرچند بدن در عکس العمل به هرنوع واکسنی دچار تب ناچیزی می شه، اما دکتر راشل ریمان استادیار طب کودکان در دانشکده پزشکی دانشگاه ایندیانا و نویسنده کتابی در مورد شایعات پزشکی میگه: این شایعه که واکسن آنفلوآنزا می تونه فرد رو به آنفلوآنزا گرفتار کنه به طور کامل غلطه. واکسن آنفلوآنزا شک نداشته باشین شامل ویروسای مرده آنفلوآنزاست؛ اما این ویروسا به طور کامل مرده هستن. ریمان اضافه کرد: یه ویروس مرده نمی تونه دوباره زنده شه و ایجاد آنفلوآنزا کنه.
اما در مورد اوتیسم، شایعه دچار شدن به این مریضی در اثر واکسن، با چاپ مقاله ای شروع شد که سال 1377/ 1998 در نشریه علمی The Lancet به چاپ رسید. در این مطالعه والدین هشت کودک (فقط هشت کودک) گرفتار به اوتیسم گفتن تصور می کنن بچه هاشون پس از زدن واکسن به این مریضی گرفتار شدن. از اون زمان تا الان با وجود تحقیقات بسیار دیگری که این موضوع رو رد می کنن این شایعه بشدت پیشرفته. مثلا مطالعه ای که در سال 1381/ 2002 در مورد 530 هزار کودک انجام شد (دقت کنین عدد 530 هزار چقدر بزرگ تر از هشته!) ارتباطی میان واکسن زدن و خطر دچار شدن به اوتیسم رو نشون نداد. ریمان اضافه می کنه: بدیش اینه با وجود وقت و سرمایه ای که واسه اثبات این موضوع به کار رفته، این شایعه بازم رواج داره. اونقدر که در گرماگرم رقابتای انتخاباتی آمریکا، دونالد ترامپ اعلام کرده اعتقادی به موثر بودن واکسنا نداره و فکر می کنه واکسن زدن به بروز اوتیسم میرسه!
2. مصرف مکملای ویتامین، شما رو سالم تر می کنن
تحقیقات نشون دادن مصرف زیاد مکملای ویتامین می تونن نه فقط بی تاثیر که حتی خطرناک باشن. مثلا مطالعه ای که در سال 1385/ 2006 انجام شده نشون میده خطر دچار شدن به زوال عقل درمورد بعضی از زنان سن بالا که مکمل کلسیم مصرف می کنن هست. هم اینکه در مطالعه زیادی که یافته های اون سال 1384/ 2005 منتشر شد، محققان فهمیدن دوزهای بالای ویتامینا می تونه با افزایش خطر سرطان در رابطه باشه. مکملای ویتامین علاوه بر خطراتی که در بلندمدت متوجه فرد می کنن، در کوتاه مدت هم می تونن مضر باشن. ریمان میگه بهتره ویتامینا و بقیه مواد مغذی رو به جای قرصا از غذاهای واقعی دریافت کنین.
3. غذاهای تند و استرس باعث زخم معده می شه
اگه فکر می کنین غذای پرادویه شب گذشته باعث برگشت زخم معده تون شده اشتباه می کنین. هرچند پزشکان وقتی بر این باور بودن که دو عامل استرس یا غذاهای پرادویه به زخم معده دامن میزنن، اما امروزه مشخص شده عامل واقعی زخم معده یه باکتری به نام هلیکوباکترپیلوریه. دکتر آران سوامیناس مدیر برنامه مریضیای التهابی روده در بیمارستان لنوکس هیل نیویورک میگه زخم معده – زخمی که در جدار داخلی معده یا قسمت ابتدایی روده باریک ایجاد می شه – می تونه براثر مصرف داروهای خاصی مثل آسپرین و قرصای آهن هم ایجاد شه.
4. آدامس 7 سال در معده باقی می مونه
درسته که خیلی از مواد تشکیل دهنده آدامس مثل الاستومرها، رزینا و موما غیرقابل هضم هستن، اما این بدون معنا نیس که هفت سال در معده باقی می مانند. خیلی از چیزایی که ما می خوریم – حتی موادی مثل فیبر که به خوردن اون تشویق میشیم – غیرقابل هضم هستن. اما سیستم گوارشی یه سیستم ارگانیک قویه و هرچیزی رو که نمی تونه جذب کنه، از خود خارج می کنه. ریمان میگه باوجود چسبندگی و قوام عجیب آدامس، این ماده از سیستم گوارشی عبورکرده و دفع می شه.
5. مطالعه در نور کم یا نزدیک تلویزیون نشستن چشم رو ضعیف می کنه
نور کم یا زل زدن به تلویزیون از فاصله کم، مطمئنا می تونه باعث شه چشم شما بسختی کار کرده و آسیب ببینه. اما ریمان میگه هیچ گونه دلایلی وجود نداره که نشون بده این کارا آسیب طولانی یه مدت به چشم وارد می کنن. ایشون اضافه می کنه شایعه غلطی که در این مورد هست در دهه 1340/ 1960 شروع شد و در اون زمان می تونست درست باشه. بعضی تلویزیونای رنگی اولیه امواجی منتشر می کردن که می تونست به چشم آسیب برسونه. اما این مشکل مدت هاست برطرف شده و تلویزیونای امروزی و صفحه های نمایشگر رایانه ها تقریبا بی خطر هستن. پس زیاد نزدیک تلویزیون نشستن، کودک شما رو نیازمند عینک نمیکنه.
6. روزانه باید دست کم 8 لیوان آب بخوریم
شایعه مصرف هشت لیوان آب در روز از سال 1324/ 1945 شروع شد؛ وقتی که شورای تحقیقات ملی غذا و تغذیه آمریکا اعلام کرد بزرگسالان باید روزانه حدود 5/2 لیتر (مساوی با هشت لیوان) آب مصرف کنن. هرچند تموم رسانه ها این حقیقت رو منتشر کرده و به همین مقدار اکتفا کردن، اما چیزی که شورای تغذیه در ادامه توضیح داد این بود که بخش کلی این اندازه آب از غذاها تامین می شه. ریمان میگه شایعه ای که هست رو باید این جور اصلاح کرد: روزانه حدود هشت لیوان مایعات بخورین یا بخورین.
7. هوای سرد شما رو مریض می کنه
ریمان میگه این شایعه که در سراسر جهان رواج داره، غلطه. شاید وقتی سردمون می شه، علائم سرماخوردگی – واقعی یا خیالی- رو بیشتر احساس کنیم. اما دما به خودی خود ما رو نسبت به ویروسا آسیب پذیرتر نمی کنه. این نتیجه در مطالعه ای که سال 1347/ 1968 در نشریه The New England Journal of Medicine به چاپ رسید اعلام شد. براساس یافته های این مطالعه اگه تو یه اتاق یا یه حموم سرد، از سرما به خود بلرزید، احتمال دچار شدن به سرماخوردگی پس از استنشاق میکروبای سرماخوردگی بیشتر از وقتی نیس که در دمای معمولی هستین. ریمان اضافه کرد هوای سرد هم اینکه فرقی در دوره بهبودی از سرماخوردگی ایجاد نمی کنه. حتی یافته های تحقیقاتی که هنوز در مراحل اولیه هستن میگن این احتمال هست که هوای سرد از بعضی جهات به بدن کمک می کنه. با این حال تاثیر هوای سرد بر میکروبای سرماخوردگی هنوز بدرستی مشخص نیس. تحقیقات نشون میدن دو عامل عادی سرماخوردگی – رینوویروسا و کرونوویروسا- دردماهای سردتر سریع رشد می کنن و سرماخوردگی در هوای سرد و خشک گسترش بیشتری پیدا میکنه. بعضی محققان احتمال میدن دلیل گسترش بیشتر سرماخوردگی در هوای سرد این باشه که در این هوا افراد بیشتر در فضاهای بسته هستن و تعامل نزدیک تری با همدیگه دارن و این شرایط، زمینه رو واسه گسترش میکروب سرماخوردگی جفت و جور می سازه.
8. کودکان هنگام دندون درآوردن تب می کنن
این شایعه ایه که همه پدرو مادرها اونو شنیده ان. ریمان میگه این شایعه پزشکی هم غلطه و می تونه خطرناک باشه. تحقیقات، رابطه زیادی میان دندون درآوردن کودک و دمای بالای بدن نشون نداده ان. ریمان اخطار میده والدین نباید تب کودک رو در نتیجه دندون درآوردن بدونن و به اون اهمیت ندن.
9. مصرف پروبیوتیکا از سرماخوردگی جلوگیری می کنه
مطمئنا پروبیوتیکا شما رو مریض نمی کنن، اما از سرماخوردگی تون هم جلوگیری نمی کنن. دکتر پاتریکا هیبرد استاد پزشکی کودکان و رئیس سازمان سلامت جهانی بیمارستان کودکان بوستون میگه هرچند تحقیقات اولیه، پروبیوتیکا رو عامل جلوگیری کننده از سرماخوردگی معرفی می کردن، اما هیچ کدوم از آزمایشای پیشرفته و باکیفیت این ادعا رو ثابت نمی کنن.
10. دوره بارداری 9 ماهه
همه می دونن دوران بارداری 9 ماه زمان میبره. اما همه در مورد این حقیقت در اشتباه هستن. دکتر جوونا استون دکتر متخصص زایمون در دانشکده پزشکی ماونت ساینای نیویورک میگه درواقع این دوران 5/9 ماه زمان میبره. پزشکان معمولا دوران کامل بارداری رو 40 هفته عنوان می کنن و شروع اونو اولین روز آخرین قاعدگی می دونن. اما باروری زنان معمولا 10 تا 16 روز پس از شروع قاعدگی شروع می شه. پس با این روش شمارش، دو هفته اول بیشتر بارداریا درواقع قبل از این که زنان متوجه اون شن شروع می شه. چیزی که موضوع رو گیج کننده تر می کنه اینه که محققان فهمیدن یه وقتی که یه بارداری سالم زمان میبره می تونه به اندازه پنج هفته کم یا زیاد شه.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *