10 باور غلط در مورد سرماخوردگی | بیماری

 

سرما در راه س و به همراه اونم افسانه های جور واجور در مورد سرماخوردگی میان. هممون از کودکی با دیدگاه های مختلفی در مورد سرما خوردگی بزرگ شده ایم که همه اونا هم حقیقت ندارن. لیست زیر تلاش داره شایعه هایی رو که در مورد سرماخوردگی و آنفولانزا وجود دارن به ما بشناساند تا در آینده بهتر با اونا مقابله کنیم.

1. مریضی رو با عرق کردن از بدن بیرون کنیم
مطمئناً هممون در موقع سرما خوردگی خودمون رو با چند پتو پوشونده ایم تا عرق کنیم و اینطوری مریضی رو از بدن خارج کنیم. این کار اصلاً واسه خلاص شدن از شر مریضی موءثر نیس و تنها مزیت این کار اون هستش که چون احساس گرما می کنین، باعث می شه احساس خوبی داشته باشین.

2. خطر دچار شدن به آنفولانزا از راه واکسن
بعضی از مردم فکر می کنن که بعد از تزریق واکسن آنفولانزا به این مریضی گرفتار می شن؛ این موضوع اصلاً حقیقت نداره و از اونجا نشأت میگیره که مردم فکر می کنن واکسن آنفولانزا شامل ویروس ضعیف شده این بیماریه. واکسن آنفولانزا در واقع شامل اجزایی از ویروس این بیماریه و ویروس کامل رو در خود نداره و پس نمی تونه باعث مریضی شه.

3. سیستم دفاعی ضعیف
اگه سیستم دفاعی بدن شما به دلیل بقیه بیماریا ضعیف شده باشه به این معنی نیس که در برابر دچار شدن به سرما خوردگی هستین. تحقیقات نشون دادن که افراد سالم و مریض به یه اندازه در برابر دچار شدن به سرماخوردگی هستن. باحال تر اینکه در همین تحقیق درصد از آدمایی که ویروس سرماخوردگی مستقیماً به بینی اونا تزریق شده بود منتقل کننده این مریضی بودن اما تنها 75 درصد از اونا علائم مریضی رو از خود بروز دادن و به سرما خوردگی گرفتار شدن.

4. ویتامین C
اینکه می گن مصرف زیاد ویتامین C باعث درمان سرماخوردگی می شه تنها یه افسانه س. با وجودی که به کار گیری ویتامینا و مواد معدنی خوبه اما هیچ تأثیری بر ویروس سرماخوردگی ندارن. وقتی به این ویروس گرفتار میشین بهتره از داروهای مسکن استفاده کنین و صبر کنین تا ویروس از بدنتون خارج شه.

5. سرماخوردگی زمستونی
شایعه ای که در این باره هست اینه که افراد بیشتر در طول زمستون به سرماخوردگی گرفتار می شن اما واقعیت اینه که این اتفاق بیشتر در فصلای بهار و پاییز میفته و نه در زمستون. دلیل این مسئله اون هستش که ویروس سرماخوردگی در بهار و پاییز فعال می شه ولی در زمستون غیر فعال و خوابیده.

6. نباید شیر بخورین
خیلی از مردم فکر می کنن که در زمان سرما خوردگی نباید شیر نوشید چون باعث تولید مایع مخاطی بیشتری می شه. این تفکر اشتباهه و شیر باعث تولید بیشتر مخاط نمی شه. شما می تونین هر قدر دوست دارین شیر بخورین و هیچ تأثیری بر سر ماخوردگی تون نداره.

7. بوسیدن مریض سرماخورده
حتماً شنیدین که می گن نباید فرد گرفتار به سرماخوردگی راببوسید چون باعث می شه که مریضی به شمام منتقل شه. واقعیت اینه که مقدار ویروسی که در دهن و روی لبای فرد مریض هست بسیار ناچیزه و نمی تونه شمارو مریض کنه. اما باید نگران ترشحات بینی باشین چون سرما خوردگی مطمئناً از این روش منتقل می شه.

8. سرما باعث سرماخوردگی می شه
حتماً شمام از بزرگترا شنیدین که می گن با لباس یا موی خیس از خونه خارج نشید و یا حتماً خود رو با لباس گرم بپوشونین چون سرما می خورید. در واقع در مریضی سرماخوردگی دمای بدن فرد یا دمای محیط هیچ تأثیری نداره. وقتی ویروس سرماخوردگی به بدن شما منتقل شه به این مریضی گرفتار میشین و فرقی نمی کنه که احساس سرما کنین یا گرما و یا خشک باشین یا خیس.

9. نباید علائم سرماخوردگی رو درمان کرد
بسیاری می گن که علائم سرماخوردگی مثل سرفه، آبریزش بینی وغیره واسه این بوجود اومده ان که مریضی ما رو زودتر بهبود بخشن پس نباید از دارو واسه رفع این علائم استفاده کرد. اما واقعیت اینه که این علائم نه فقط در کوتاه شدن دوره مریضی نقشی ندارن بلکه باعث می شن مریضی به بقیه افراد هم منتقل شه. پس به کار گیری داروهای مسکن و ضد سرماخوردگی علاوه بر اینکه تحمل مریضی رو راحت تر می کنن، از منتشر کردن اونم جلوگیری می کنن.

10.در زمان تب نباید غذا خورد
می گن فردی که سرما خورده در زمان تب نباید غذا بخوره امااین حرف به طور کاملً اشتباهه. خوردن غذا هیچ اثر منفی ای روی بدن نداره؛ خصوصاً وقتی که مریض هستین. در واقع عکس این مسئله درسته. خوردن غذا باعث می شه بدن سوخت کافی واسه مقابله با مریضی رو داشته باشه پس وقتی مریض میشین غذای سالم و به اندازه کافی بخورین. مثلا سوپ مرغ شروع خوبی هستش.

منبع:iranvij.ir

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *