10 باور غلط درباره لیزر موهای زائد | بیماری

: 10 باور غلط درباره لیزر موهای زائد

لیزر به دلیل وارد کردن نور با سرعت بالا به داخل بافت پوست واسه سوزوندن ریشه موهای زائد، باعث ایجاد کمی درد و سوزش می شه، اما این درد، قابل تحمل و بسیار زودگذر هستش.

فرآوری : نیره ولدخانی – بخش سلامت تبیان

: 10 باور غلط درباره لیزر موهای زائد

لیزر باعث از بین رفتن موهای زائد می شه

البته به شرطی که فرد مشکل هورمونی نداشته باشه، وگرنه احتمال برگشت موهای زائد زیاده و لیزر موهای زائد فایده ای نداره. پس اگه در آزمایشا مشخص شد مشکل هورمونی ندارین، می تونین لیزر رو شروع کنین، اما باید در نظر داشته باشین که لیزر، تعداد موهای زائد رو هیچوقت صفر نمی کنه.

اگه موهای زائد درزمان سه جلسه لیزر از بین رفتن، بهتره درمان رو ادامه ندیم

خیلیا فکر می کنن اگه رشد موهای زائدشون بعد از 2 تا 3 جلسه لیزردرمانی متوقف شد، دیگه احتیاجی به ادامه درمان موجود نیس. این در حالیه که در هر مرحله از لیزر، تنها فولیکول موهایی که در فاز رشد قرار دارن، تحت تاثیر اشعه لیزر قرار می گیرن و از بین می رن.

کارشناسان همیشه پیشنهاد می کنن لیزر رو زیر نظر کارشناسان پوست و در کلینیکای معتبر انجام بدین

به عبارت ساده تر، وقتی که شما واسه لیزر موهای زائد خود به دکتر مراجعه می کنین، ممکنه بعضی از موها در فاز استراحت باشن و لیزر کوچیک ترین تاثیری روی اونا نذاره. اینطوری، شما باید 4 تا 6 جلسه موهای زائد خود رو لیزر کنین تا در آخر، تموم موها در فاز رشد، با اشعه لیزر تماس پیدا کنن. البته در بهترین شرایط هم، امکان رشد دوباره 25 درصد موهای لیزر شده هست.

لیزر واسه پوستای تیره و موهای روشن مناسب نیس

وقتی که انجمن پوست آمریکا اعلام کرد افراد با پوستای روشن و موهای تیره، بهترین گزینه واسه انجام لیزر موهای زائد هستن، خیلی از آدمایی که پوستای تیره یا موهای کرکی و روشن داشتن، از انجام لیزر بیخیال شدن. اما بهتره این گروه از افراد بدونن نسلای ابتدایی دستگاه های لیزر موهای زائد، طول موجای کوتاهی داشتن و فقط فولیکولای تیره مو رو تحت تاثیر قرار می دادن.
به خاطر همین هم بعضی وقتا این دستگاه ها، رنگ پوست تیره رو با فولیکول مشکی مو اشتباه می گرفتن و با وارد کردن گرما روی رنگدانهای پوستای تیره، سوختگیای شدیدی رو در بعضی از طرفداران لیزر موهای زائد ایجاد می کردن.

این در حالیه که این روزا، دستگاه های لیزری مانند دایود یا ndYAG و با طول موجای بالا به بازار اومده ان که عمق نفوذ بیشتری به پوست دارن و خطر سوختگی رو واسه پوستای تیره کمتر می کنن. ضمن اینکه دستگاه های شبه لیزر جدیدی مانند آی پی ال هم در بازار وجود دارن که اثر خوبی در نابود کردن موهای روشن، سفید و کرکی دارن.

لیزر موهای زائد در نواحی شکم و پهلو باعث ناباروری می شه

یکی از نادرست ترین باورهای عادی درباره لیزر موهای زائد، اینه که این روش درمانی باعث آسیب رسوندن به تخمدانا و افزایش خطر ناباروری می شه. این در حالیه که عمق نفوذ اشعه این نوع لیزر به داخل پوست، تنها تا حد ریشه یا فولیکول موهاست و به لایه دوم پوست هم نمی رسه؛ چه برسه به اینکه بخواد روی ارگانای داخلی مانند تخمدانا، تاثیر منفی بزاره و باعث ناباروری شه.

بهتره بدونین تا الان هیچ تحقیقی در هیچ جای دنیا نتونسته این موضوع رو اثبات کنه که لیزر موهای زائد می تونه باعث ناباروری شه، یا اگه در دوران بارداری انجام شه، روی جنین تاثیر منفی میذاره. به عبارت ساده تر، با اینکه ممنوع بودن انجام هر نوع لیزری در دوران بارداری پیشنهاد می شه، اما ممنوعیتی واسه لیزر موهای زائد در دوران بارداری موجود نیس.

لیزر موهای زائد باعث کلفت شدن موهای کرکی می شه

تجربه بعضی ادما از لیزر موهای زائد به اونا نشون داده که لیزر می تونه باعث تیره و کلفت شدن موهای کرکی شه. از این رو به بقیه پیشنهاد می کنن دور لیزر موهای زائد رو خط بکشن. این در حالیه که اگه شما تحت نظر یه دکتر متخصص پوست و آشنا با دستگاه لیزری که استفاده می کنه، این کار رو انجام بدین، دچار اینجور مشکلی نمی شین.

به عبارت ساده تر، وقتی لیزر موهای زائد باعث کلفت و تیره شدن موهای کرکی می شه که محدوده پوست واسه انجام لیزر و طول موج مناسب واسه تابش در نظر گرفته نشه. در این صورت، گرمای عجیب ایجاد شده روی پوست بر موهای کرکی تاثیر میذاره و اونا رو تحریک به تیره و کلفت تر شدن می کنه. به خاطر همین هم کارشناسان همیشه پیشنهاد می کنن لیزر رو زیر نظر کارشناسان پوست و در کلینیکای معتبر انجام بدین.

در تابستون نمی شه لیزر موهای زائد انجام داد

یکی از عادی ترین باورهای نادرست درباره لیزر موهای زائد اینه که در تابستون نمی شه لیزر کرد. ریشه این باور هم از اونجا اومده که خیلی از کارشناسان پیشنهاد می کنن واسه پیشگیری از ایجاد لک پوستی به وجود اومده به وسیله تماس با نور آفتاب، از انجام لیزر واسه جوون سازی یا پاک سازی پوست در فصل تابستون (به دلیل نازک کردن پوست) دوری کنین، اما لیزر موهای زائد، تاثیری در نازک شدن پوست نداره. پس ممنوعیتی هم واسه انجام اون در هیچ فصلی از سال هم وجود نداره.

لیزر موهای زائد دردناکه

لیزر به دلیل وارد کردن نور با سرعت بالا به داخل بافت پوست واسه سوزوندن ریشه موها، باعث ایجاد کمی درد و سوزش می شه، اما این درد، قابل تحمل و بسیار موقتی هستش.

اندازه نفوذ لیزر در پوست خیلی کم و شاید در حد چند میلی متره، پس اصلا به بافتای داخلی بدن نمی رسه که بخواد مشکلی بسازه

بعضی از افراد آستانه درد پایینی دارن و نمی تونن همین اندازه کم از درد رو هم تحمل کنن.

به خاطر همین هم به کار گیری اسپری یا پمادهای بی حس کننده، حدود 45 تا 60 دقیقه قبل از لیزر واسه رفع درد به وجود اومده به وسیله این کار بسیار موثر هستش.

لیزر موهای زائد هیچ آسیب ای نداره

اینطور نیس. اگه فرد آفتاب گرفته باشه (برنزه کردن پوست)، ممکنه پوستش در اثر لیزر بسوزد و جای اون لکای سفیدی ایجاد شه. هم اینکه اگه بعد از لیزر مراقبتای لازم رو رعایت نکنین، یا در صورت ایجاد زخم اونو دستکاری کنین و تاول ایجاد شه، ممکنه جای زخم، اسکار بمونه.

علاوه بر این اگه پزشکی که لیزر رو انجام میده، مهارت کافی در این کار نداشته باشه و شرایط دستگاه رو براساس رنگ پوست مریض به درستی تنظیم نکنه، ممکنه منتهی به ایجاد زخم، لک و تاول در پوست شه.

لیزر موهای زائد روی اجزای داخلی بدن تاثیر بد میذاره

خیر. لیزری که در ناحیه بیکینی یا زیر بغل انجام می شه، هیچ ارتباطی با اجزای داخلی بدن مثل تخمدان یا بافت سینه نداره و هیچ آثار بدی نمی ذاره. این مسئله در جهان بررسی شده و مشخص شده که اندازه نفوذ لیزر در پوست خیلی کم و شاید در حد چند میلی متره، پس اصلا به بافتای داخلی بدن نمی رسه که بخواد مشکلی بسازه. انرژی لیزر به صورت گرما آزاد می شه و گرما در عمق بافت نفوذ نمی کنه، بلکه فقط تا قسمتای سطحی از پوست نفوذ می کنه.

همه می تونن از لیزر موهای زائد استفاده کنن

کسائی که باردار هستن، کسائی که بیماریای عصبی دارن و ممکنه جای لیزرشان رو بکنن و دستکاری کنن و کسائی که به خاطر شغل شون مجبورند ساعتای طولانی زیر نور آفتاب باشن، نباید لیزر موهای زائد رو بکنن. هم اینکه کسائی که در محل مورد نظر واسه لیزر، عفونت یا زخم دارن، باید بعد از بهبودی عفونت و زخم شون، از لیزر موهای زائد استفاده کنن.

اگه می خواین فیلم صحبتای دکتر منصور نصیری کاشانی در مورد لیزر موهای زائد رو ببینین، کلیک کنه.

.

منبع : tebyan.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *