10 اشتباه رایج هنگام استفاده از ترازو | رژیم غذایی

وزن، موضوعیه که با متناسب تر شدن، سالم تر شدن، و باحال تر شدن در ارتباطه. اما خیلی از مردم، رابطه ناسالمی با ترازوهایشان دارن.

در طول این چند سال، من با کسائی آشنا شدم که به وزن کردن خودشون اعتیاد پیدا کردن. یعنی اینکه زیادتر از اندازه روی ترازو وای میستن! بعضی از اونا هر روز این کار رو انجام میدن، صبح و شب! بعضیا هم در ۱۰ ثانیه، ۵ بار روی ترازو می رن و پایین میان. به این امید که ترازو عدد کمتری رو نشون بده. بعد این کار رو ۳۰ ثانیه بعد، دوباره تکرار می کنن. بنظرتان آشنا میاد؟

این افراد اصلا دیوونه نیستن. بعضی از مردم زیادتر از اندازه به وزن کردن خودشون اهمیت میدن. بدیش اینه وزنی که ترازو به اونا در صبح نشون میده، می تونه روزشون رو بسازه یا خراب کنه! بعضی از مردم فکر می کنن که اگه به آرومی روی ترازو برن، ممکنه عدد کمتر شه، و بعضی فکر می کنن که با بیرون موندن یه تیکه از پاشون، نتیجه بهتری می گیرن.

تعجب آوره!

یه رابطه ناسالم؟

در کل، من عاشق ترازو نیستم. مطمئنا ترازو در دنیای سلامتی و تناسب اندام جایگاه خاصی داره و می تونه منبع مفیدی باشه، اما زیادتر از اندازه، به سرچشمه اضطراب، استرس، و ناامیدی تبدیل می شه. البته وزن، موضوعیه که با متناسب تر شدن، سالم تر شدن، و باحال تر شدن در ارتباطه. اما خیلی از مردم، رابطه ناسالمی با ترازوهایشان دارن. شاید شمام اینجور اشخاصی رو بشناسین. شاید؟

سنگینی، همیشه بد نیس!

قبل اینکه من سراغ ۱۰ اشتباه عادی به کار گیری ترازو بروم، یادتون باشه که از نظر سلامتی، ترکیب بدن بسیار مهم تر از وزن بدن هستش. بعضی از افراد سنگین وزن، چربی تقریبا کمی دارن، و بعضی از افراد سبک وزن تر، درصد چربی بدن بالایی دارن (که اونا رو در خطر بیشتری قرار میده).

با در نظر گرفتن یه نمودار قد و وزن معمولی، من الان چاق هستم و حدود ۱۳ کیلوگرم اضافه وزن دارم. در واقع من وزن تقریبا زیادی دارم، اما اصلا چاق بنظر نمی آیم. درصد چربی بدن من الان، در حدود ۱۲٪ است. در واقع، نمی خوام لاغرتر باشم، چون این کار واسه من به معنی از دست دادن عضله س. می ببینن؟ موضوع، همیشه وزن نیس. حالا با تموم چیزایی که می دونین، در چه وقتی نباید از ترازو استفاده کنین؟


1 – بیشتر روزا

وزن کردن روزانه در بیشتر موارد، غیر لازم و ناسالمه و بیشتر منتهی به افکار و رفتار وسواسی می شه. در بیشتر مواقع واسه بیشتر افراد، وزن کردن بطور هفتگی مناسب هستش.

2 – وقتی در محل دیگری هستین

بهتره که همیشه خودتون رو با یه ترازو وزن کنین. اینطوری، حتی اگه ترازو به طور کامل تنظیم نباشه، شما در مورد کاهش یا افزایش وزنتون به یافته های دقیق تری دست پیدا می کنین.

3 – وقتی ترازو ارزون قیمت باشه

به عنوان یه اصل، هر چی ترازو ارزونتر باشه، دقت اون کمتره. تجربه من اینه که بیشتر ترازوهای داخل حموم، معمولا در وزنای پایین، دقیق نیستن. در ۲۰ سال گذشته، من به شکایتای مردم در مورد اینکه ترازوهای باشگاه، اونا رو سنگین نشون میده، گوش کردم. بدیش اینه واسه اون افراد، این ترازوها بسیار دقیق هستن.

4 – وقتی که ساعت ۸ شبه و شمام شام سنگینی خوردین

در شرایط عادی، هممون در آخر روز، سنگین تر هستیم، نه چاق تر! این اختلاف طبیعی، به این معناست که کسی مانند من، می تونه در شب بدون هیچ سختی ای ۳ تا ۴ کیلو سنگین تر باشه. به خاطر همین، بهتره که ما همیشه تو یه زمان از روز، روی ترازو بریم. ، در اول صبح که از خواب بلند میشیم.

5 – وقتی لباسای سنگین پوشیده اید

لباسا می تونن تا ۴ کیلو وزن داشته باشن! پس واسه دقت بیشتر، خودتون رو بدون لباس وزن کنین. اگه ممکن نیس، تا جایی که امکان داره لباس کمتری بپوشید و در هر بار وزن کردن، از همون لباس استفاده کنین.

6 – بدون این دست اون دست کردن بعد از اینکه تمرین شدیدی انجام دادین

مگه اینکه اندازه نوشیدن مایعات و از دست دادن آب بدنتون رو قبل و بعد از تمرین اندازه گرفته باشین، خودتون رو پس از یه تمرین شدید وزن نکنین. از دست دادن ۲ کیلو از آب بدن در طول یه جلسه تمرینی یه ساعته، آسونه. پس خودتون رو با کم شدن موقت وزنتون فریب ندین! آب، چربی نیس، و یه لیتر آب یا عرق دقیقا یه کیلوه.

7 – وقتی که ترازو روی فرشه

مطمئن شید که ترازو روی یه سطح محکم مانند کاشی، چوب و بتن باشه، وگرنه چیزی که روی ترازو می خونید، ممکنه درست نباشه.

8 – روزای خاصی از ماه

می دونم که شما خانوما احتیاجی به توضیح من ندارین، اما بله، در دوره قاعدگی زنان که معمولا بین ۲ تا ۷ روز در ماهه، وزن شما به دلیل احتباس آب، بطور موقت بالا میره. بهتره که در طول این دوره، از وزن کردن خودتون دوری کنین.

9 – وقتی که فکر وزن کردن، شما رو دچار اضطراب می کنه

رفتن روی ترازو به شکل فکرتون بستگی داره. اگه فکر می کنین و باور دارین که یه تجربه استرس آوره، همینطور هم هستش. وزن کردن، می تونه یه تمرین ساده جمع آوری داده، یا یه اتفاق پریشون کننده باشه.

اگه نمی تونین ترستون از ترازو رو کنترل کنین، شاید بهتر باشه واسه یه مدت از یه وسیله آزمایش دیگه استفاده کنین. اندازه گیری هفتگی دور کمر، تست ماهیانه ترکیب بدن، و شکلای جور واجور آزمایشای تناسب اندام، همه جانشینای مناسبی هستن.

10 – وقتی که از ظاهر، احساس، و عملکردتون راضی هستین

اگه خوب بنظر می رسید، احساس خوبی دارین، و سالم هم هستین، اعداد چه اهمیتی دارن؟

منبع : fitnessmagazin.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *