10 اشتباه رایج در مورد گیاهان دارویی | طب ایرانی

اگه شما خواهان یه نوشیدنی سالم هستین، آب و یا آب انار و یا آب آلبالو می تونه گزینه خوبی واسه شما باشه.

تا حالا فکر کرده اید که گیاهان دارویی واسه سلامتی شما خوبه یا بد؟

در این متن ۱۰ اشتباهی که ممکنه در مورد مصرف گیاهان دارویی براتون پیش بیاد رو بررسی می کنیم.

۱- مصرف چای بابونه با داروهای خاص

بیشتر مردم می گن که چای بابونه هیچ خطری واسه سلامتی نداره. اما اگه این چای با داروهای خاصی خورده شه، دارای بعضی مشکلات جانبی می باشه. در سال ۲۰۰۶، خانمی ۷۰ ساله داروی وارفارین رو با چای بابونه خورده بود و با خونریزی داخلی به بیمارستان منتقل شده بود.

داروهای دخالت کننده با چای بابونه

* آسپرین

* کنترل کننده های پلاکت مثل: Ticlid و Plavix

این مهارکنندها خطر حمله و سکته قلبی رو کم می کنن و واسه مریضایی که استنت در رگ هاشون گذاشته ان، تجویز می شه.

بابونه شامل مواد ضدانعقادی به نام کومارین می باشه و وقتی که این داروها همراه با بابونه مصرف شن، موجب افزایش خونریزی می شن.

* داروهای ضدانعقاد مثل: وارفارین.

وارفارین مشابه کومارینه و اگه این دارو همراه با بابونه مصرف شه، باعث خونریزی داخلی می شه.

* داروهای ضدافسردگی ۳ حلقه ای مثل: Amitriptyline، Clompiramine و Imipramine

این داروها به وسیله آنزیم CYP۱A۲ در بدن متابولیزه می شن که اون آنزیم به وسیله بابونه کنترل می شه و موجب افزایش غلظت خونی این داروها می شه و در نتیجه موجب مسمومیت می شه.

* Clozapine

مثل داروهای ضدافسردگی ۳ حلقه ای باعث مسمومیت می شه.

* Propranolol

واسه درمان فشار خون بالا استفاده می شه و مثل داروهای ضدافسردگی ۳ حلقه ای و Clozapine مصرف هم زمان اون با بابونه باعث مسمومیت می شه.

* Theophyline

گشاد کننده برونشا هستش و واسه مریضایی که دارای مشکل تنفس می باشن، تجویز می شه و مثل داروهای ضدافسردگی ۳ حلقه ای و Clozapine و Propranolol باعث مسمومیت می شه.

* Tacrine

واسه بیماران گرفتار به فراموشی و یا زوال عقل تجویز می شه و مثل داروهای ضدافسردگی ۳ حلقه ای و Clozapine و Propranolol و Theophyline باعث مسمومیت می شه.

۲- گیاهان افزایش دهنده انرژی

در تموم طول روز خسته اید و رو به گیاهان و دیگه اجناس طبیعی واسه افزایش انرژی می روید؟

باید بدونین که این خستگی در اثر مریضی نباشه، مریضی هایی مثل: آنمی (کم خونی)، آسم، مشکلات خواب (آپنه)، کم کاری تیروئید، سندرم خستگی طولانی و افسردگی.

خستگی می تونه نشونه ای از مریضی های عفونی، پریشونی قلب، دیابت، مریضی های کبدی و کلیوی، مریضی آدیسون، مریضی های خودایمنی (مانند لوپوس)، سرطان، سوء تغذیه و یا آسیب جانبی داروها هم باشه. پس بهتره شمایی که احساس خستگی می کنین، در اول به دکتر مراجعه کنین تا دکتر آزمایشات جور واجور رو واسه تشخیص این مریضی ها بکنه و در صورت منفی بودن این مریضی ها، شما می تونید روش های طبیعی رو واسه نابود کردن خستگی به کار ببندین.

۳- گیاهان دارویی، مکمل ها و یا داروهایی که ممکنه افزایش خونریزی رو موجب شن

داروهای ضدانعقاد مثل: آسپرین و یا وارفارین، از تشکیل لخته خون در داخل عروق جلوگیری می کنن و مریضی های قلبی و سکته رو کاهش می بدن. وقتی که این داروها با گیاهان دارویی و مکمل هایی ترکیب شن که دارای اثر ضدانعقادی می باشن، باعث افزایش خونریزی می شن.

این گیاهان دارویی و مکمل ها عبارتند از:

* آلوئه ورا

* بابونه

* کوآنزیم Q۱۰

* مریم گلی

* گیاه گاو چشم یا گل مینا

* سیر

* زنجبیل

* جینکو (گیاه چینی با برگ های زرد)

* جینسینگ

* نخل اره ای

* گوجی (گرگ تیغ)

* پنجه شیطان

* دانگ که (گیاه چینی که واسه پایین اومدن علائم قاعدگی و تحریک پذیری استفاده می شه)

* روغن ماهی

* پوست درخت بید

اگه شما بیشتر از یه عدد از این گیاهان و یا مکمل ها رو همراه با وارفارین، آسپرین و دیگه ضدانعقادها مصرف می کنین و یا اگه بدون تجویز دکتر از این گیاهان استفاده می کنین؛ حتماً واسه راهنمایی به یه دکتر متخصص در درمان های طبیعی مراجعه کنین.

۴- شما به خاطر منافع بسیار شربت های گیاهی و نوشیدنی های انرژی زا، مصرف قهوه و یا سودا رو ترک می کنین؟

شربت های گیاهی به جای قهوه مصرف می شن و بدون اینکه فرد رو عصبی کنن، به آدم انرژی می بدن. در تعدادی تحقیقات، شربت های گیاهی با سرطان های مری، دهن، ریه و مثانه در رابطه می باشن، تحقیقات نشون داده ان که این خطرات واسه آدمایی که از این شربت ها به مقدار زیاد (بیشتر از ۱ لیتر در روز) و داغ مصرف می کنن، بیشتر می باشه. نوشیدنی های انرژی زا (ازجمله ردبول)، شامل کافئین و مقداری ویتامین و گیاه می باشه. یکی از بزرگ ترین نگرانی ها اینه که درباره اثرات ترکیبی این مواد با هم چیزی نمی دانیم. خیلی از مواد تشکیل دهنده اون ها با کافئین موجب افزایش قدرت تحریک می گردند. بیشتر اون ها شامل مقدار زیادی شکر می باشن و در واقع بهتر از سودا نیستن.

اگه شما خواهان یه نوشیدنی سالم هستین، آب و یا آب انار و یا آب آلبالو می تونه گزینه خوبی واسه شما باشه.

۵- مصرف گیاهان افزایش دهنده ایمنی مانند اکیناسه با داروهای سرکوب گر سیستم ایمنی مانند کورتیکواستروئیدها

داروهای سرکوب گر سیستم ایمنی در افراد گیرنده پیوند، واسه جلوگیری از پس زدن اندام و جلوگیری از علائم مریضی های خودایمنی مثل: آرتریت روماتوئید، لوپوس و نوع ۱ دیابت استفاده می شه. گیاهانی که تحریک کننده سیستم ایمنی می باشن ممکنه با این داروها در اختلاف باشن و در نتیجه باعث پس زدن اندام پیوند شده و شدید شدن مریضی های خودایمنی در افراد مستعد گردند. اگه شما از داروهای سرکوب گر سیستم ایمنی مثل: سیکلوسپورین، آزاتیوپرین، کورتیکواستروئیدها و متوتروکسات استفاده می کنین، از مصرف گیاهان دارویی زیر دوری کنین:

یونجه، اکیناسه، جینسینگ، ریشه شیرین بیان و عنصر معدنی روی.

۶- به کار گیری گیاهان مسهل واسه منظم کردن حرکات روده

گیاهان دارویی که به عنوان مسهل استفاده می شن، به نام: قایقی، ریواس، آلوئه، سنا و خار گوزن می باشن. سنا رو بیشتر از ۱ هفته نباید استفاده کنین، مگه با تجویز دکتر. استفاده دراز مدت از گیاهان دارویی مسهل ممکنه باعث از دست دادن توانایی حرکت روده و اسهال طولانی، ضعف عضلانی، ضربان بی نظم قلب و مشکل در کبد و یا کلیه شه. قبل از مصرف این مسهل های گیاهی با دکتر خود صحبت کنین.

۷- مصرف گیاهان دارویی، قبل و یا بعد از جراحی

گیاهان دارویی و مکمل ها با داروهای بیهوشی تداخل دارن و موجب خونریزی زیادتر از اندازه می شن. ۲ تا ۳ هفته قبل از جراحی، هرگونه گیاه دارویی یا مکمل رو مصرف نکنین.

گیاهان دارویی که بیشترین خطر رو دارن، عبارتند از: جینکو، جینسینگ، سیر، زنجبیل، گلوکوزآمین و کندروئیتین، کوآنزیم Q۱۰، نخل اره ای، اسید چرب امگا ۳، روغن دانه کتون و روغن ماهی، مریم گلی، گیاه گاو چشم یا گل مینا، افدرا، گل مهر طلا، بابونه، کاوا، گل هزار چشم، شیرین بیان، سنبل الطیب و ویتامین E.

۸- نبود آگاهی دکتر درباره مصرف گیاهان دارویی و مکمل ها

آدما به دکتر خود درباره به کار گیری درمان های طبیعی نمی می گن، چون که اون ها فکر می کنن، پزشکان به درمان های طبیعی علاقه ای ندارن یا اطلاعات کافی درباره این درمان های طبیعی ندارن. درحالی که خیلی از گیاهان دارویی با داروها تداخل دارن، مشکلات جانبی داروها رو زیاد می کنن و فایده های درمانی اون ها رو کم می کنن.

۹- دونستن اطلاعاتی درباره فواید و مضرات هر نوع گیاه درمانی

مثلا: گیاهانی که واسه افزایش حجم سینه مصرف می شن مثل: رازک و شنبلیله، دارای اثرات بالقوه استروژنی می باشن و ممکنه خطر سرطان های هورمونی مثل: سرطان پستون و آندومتررحم رو زیاد کنن.

۱۰- نبود مصرف گیاهان دارویی و مکمل ها دائم

مهمه که داروهای گیاهی رو به طور منظم استفاده کنین، وگرنه متوجه بهبودی خود نمی شید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *