10 اشتباه رایج در مسواک زدن | بیماری

: Warning: strpos(): Empty needle in /home/asemooni/public_html/wp-includes/media.php on line 1088

: 10 اشتباه عادی در مسواک زدن

 

 

کارشناسان آکادمی دندونپزشکی امریکا در این مورد توضیح میدن…

 

مسواک زدن دندانا یه عادت دیرینه س اما تعداد کمی از افراد اونو به روش درست انجام میدن. مسواک زدن ناجور منتهی به آسیب دندانا و بروز بیماریای لثه می شه.

 

 

اشتباه شماره 1: به کار گیری مسواک ناجور

 

در زمان خرید مسواک به اندازه دهن خود توجه کنین. اگه موقع مسواک زدن مجبورین دهن خود رو با تلاش، بیشتر باز کنین، شاید مسواکتان واسه شما بزرگه. شما باید موقع نگه داشتن مسواک در دست و یا به کار گیری اون در دهن راحت باشین، درست مثل وقتی که واسه خوردن غذا از چنگال استفاده کرده و خیلی راحت اونو در دست می گیرین و یا  به وسیله اون غذا رو در دهن خود قرار می دید.

مسواک دستی بهتره یا برقی؟

این مورد یه انتخاب شخصیه. با هر کدوم که راحت تر می تونین مسواک بزنین، اونو انتخاب کنین.

 

 

اشتباه شماره 2: بعضی مسواکا دارای موهای زاویه دار و بعضی صاف هستن، کدوم نوع بهتره؟

 

دندانپزشکان فکر می کنن که در این مورد فوت وفن و روش مسواک زدن مهم تر از نوع قرار گرفتن موهای مسواکه.

نکته مهم موقع خرید مسواک چیه؟ 

مسواکای زبر و خشن به لثه آسیب می رسونن، پس بهتره از مسواکای نرم استفاده کنین. موهای مسواک باید تا حدی محکم باشن که بتونن پلاکای دندون رو ازبین ببرن اما نه به اندازه ای که به دندون و لثه آسیب وارد نکنن. بعضی مسواکا با موی طبیعی بعضی حیوانات ساخته می شن که این نوع مسواکا به وسیله دندانپزشکان پیشنهاد نمی شن.

 

 

اشتباه شماره 3: نبود به کار گیری مسواک خیلی وقتا کافی یا مدت زمان کافی

 

پیشنهاد می شه روزانه 2 بار مسواک بزنین و اگه 3 بار  باشه که بهترین حالت ممکنه. دیر به دیر مسواک زدن موجب ایجاد پلاکای باکتریایی و افزایش خطر التهاب لثه می شه. مدت مسواک زدن باید دست کم 2 دقیقه باشه و حالت ایده آل 3 دقیقه س. پیشنهاد می شه دهنتون رو به 4 قسمت تقسیم کنین و واسه مسواک زدن هر قسمت دست کم 30 ثانیه زمان صرف کنین. اگه حوصله مسواک زدن به مدت کافی رو ندارین این کار رو در حال تماشای تلویزیون انجام بدین.

 

 

اشتباه شماره 4: مسواک زدن خیلی وقتا زیاد و بسیار محکم

 

مسواک زدن بیشتر از 3 بار در روز خیلی پیشنهاد نمی شه چون ممکنه ریشه دندون رو در برابر تحریک بذاره و در آخر منتهی به تحریک لثه ها شه. مسواک زدن محکم و با شدت زیاد هم موجب ساییدگی مینای دندون می شه. بهترین حالت، مسواک زدن ملایم 2 تا 3 بار در روزه.

 

 

اشتباه شماره 5: مسواک زدن نادرست

 

ضربه زدن شدید در امتداد خط لثه منتهی به خراشیدگی و آسیب این بافت می شه. مسواک رو در زاویه 45 درجه با خط لثه بذارین و با ضربه های کوتاه و آروم (حالتی مثل لرزش) مسواک بزنین. بعد مسواک رو به آرومی روی دندانا بالا و پایین ببرین (حرکت عمودی یا زمونه ای) و به صورت افقی روی دندانا رو مسواک نزنین. سطح داخلی و خارجی دندانا و هم اینکه سطوح جویدن و زبونتون رو خوب با مسواک تمیز کنین.

 

 

اشتباه شماره 6: شروع مسواک زدن همیشه از یه نقطه برابر

 

بیشتر افراد مسواک زدن رو همیشه از یه نقطه دهن شروع می کنن. مسواک زدن رو هر بار از جاهای جور واجور دهن شروع کنین. این پیشنهاد به این دلیله که بیشتر افراد وقتی به یه چهارم پایانی دهن می رسن، خسته شده و سریع مسواک زدن رو به پایان می رسونن. پس مسواک زدن رو از جاهای جور واجور شروع کنین تا همیشه یه قسمت برابر سرسری گرفته نشه.

 

 

اشتباه شماره 7: تمیز نکردن سطح داخلی دندانا

 

خیلی از افراد در زمان مسواک زدن فراموش میکنن که سطوح داخلی دندانا (سطحی که در تماس با زبانه) رو هم مسواک بزنن. دندانپزشکان فکر می کنن که عادی ترین قسمت فراموش شده در زمان مسواک زدن، سطح داخلی دندونای جلو و پایینه.

 

 

اشتباه شماره 8: نبود شستشوی مسواک بعد از تموم شدن مسواک زدن

 

اگه مسواکتان رو خوب با آب نشویید، باکتریا به سرعت در اون رشد می کنن و در نوبت بعدی مسواک زدن، وارد دهن شما می شن. پس پیشنهاد می شه بعد از مسواک زدن، مسواک رو خوب با آب بشورید تا خمیر دندون و باقی مونده غذاها از لابلای اون خارج شه.

 

 

اشتباه شماره 9: خشک نکردن مسواک

 

اگه مسواک شما همیشه مرطوب باشه، محیط مناسبی واسه رشد باکتریا هستش. پس از مسواک زدن و شستشوی اون، رطوبت رو تا حد امکان با تکون دادن مسواک بگیرین و واسه پاکیزه نگه داشتن اون از درپوشی که جریان هوا از اون عبور می کنه، استفاده کنین.

 

 

اشتباه شماره 10: نبود تعویض مسواک در زمان مناسب

 

انجمن دندانپزشکان امریکا پیشنهاد می کنه که هر 3 یا 4 ماه یه بار مسواک خود رو تعویض کنین. اگه زودتر از این زمان احساس کردین که مسواکتان فرسوده شده یعنی انعطاف پذیری موهای مسواک از بین رفته، خمیده شده و یا در حال  جدا شدن هستن، به فکر خریدن مسواک جدید باشین. بعضی مسواکا دارای یه بیان کننده رنگی هستن که زمان مناسب واسه تعویض رو به شما یادآوری می کنن.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *