10 اشتباه در رابطه با مصرف گیاهان دارویی | طب ایرانی

تا حالا فکر کردین که گیاهان دارویی واسه سلامتی شما خوبه یا بد؟ در این متن 10 اشتباهی که ممکنه در مورد مصرف گیاهان دارویی براتون پیش بیاد رو بررسی می کنیم.

 

1- مصرف چای بابونه با داروهای خاص

بیشتر مردم می گن که چای بابونه هیچ خطری واسه سلامتی نداره. اما اگه این چای با داروهای خاصی خورده شه، دارای بعضی مشکلات جانبی هستش. در سال 2006، خانمی 70 ساله داروی وارفارین رو با چای بابونه خورده بود و با خونریزی داخلی به بیمارستان منتقل شده بود.

داروهای دخالت کننده با چای بابونه

* آسپرین

* کنترل کننده های پلاکت مثل: Ticlid و Plavix

این مهارکنندها خطر حمله و سکته قلبی رو کم می کنن و به مریضایی که استنت در رگ هاشون گذاشته ان، تجویز می شه.

* داروهای ضدانعقاد مثل: وارفارین.

وارفارین به وجود اومده به وسیله کومارینه و اگه این دارو همراه با بابونه مصرف شه، باعث خونریزی داخلی می شه.

* داروهای ضدافسردگی 3 حلقه ای مثل: Amitriptyline، Clompiramine و Imipramine

این داروها به وسیله آنزیم CYP1A2 در بدن متابولیزه می شن که اون آنزیم به وسیله بابونه کنترل می شه و موجب افزایش غلظت خونی این داروها می شه و در نتیجه موجب مسمومیت می شه.

* Clozapine

مثل داروهای ضدافسردگی 3 حلقه ای باعث مسمومیت می شن.

* Propranolol

واسه درمان فشار خون بالا استفاده می شه.

مثل داروهای ضدافسردگی 3 حلقه ای و Clozapine باعث مسمومیت می شن.

* Theophyline

گشاد کننده برونشا هستش و واسه مریضایی که دارای مشکل تنفس هستن، تجویز می شه.

مثل داروهای ضدافسردگی 3 حلقه ای و Clozapine و Propranolol باعث مسمومیت می شن.

* Tacrine

واسه بیماران گرفتار به فراموشی و یا زوال عقل تجویز می شه.

مثل داروهای ضدافسردگی 3 حلقه ای و Clozapine و Propranolol و Theophyline باعث مسمومیت می شن.

2- گیاهان افزایش دهنده انرژی

در تموم طول روز خسته اید و رو به گیاهان و دیگه اجناس طبیعی واسه افزایش انرژی می رید؟

باید بدونین که این خستگی در اثر مریضی نباشه، مریضیایی مثل: آنمی (کم خونی)، آسم، مشکلات خواب (آپنه)، کم کاری تیروئید، سندرم خستگی طولانی و افسردگی.

خستگی می تونه نشونه ای از مریضیای عفونی، پریشونی قلب، دیابت، مریضیای کبدی و کلیوی، مریضی آدیسون، مریضیای خودایمنی (مانند: لوپوس)، سرطان، سوء تغذیه و یا آسیب جانبی داروها هم باشه. پس بهتره شمایی که احساس خستگی می کنین، در اول به دکتر مراجعه کنین تا دکتر آزمایشات جور واجور رو واسه تشخیص این مریضیا بکنه و در صورت منفی بودن این مریضیا، شما می تونین روشای طبیعی رو واسه نابود کردن خستگی به کار ببندین.

استفاده دراز مدت از گیاهان دارویی مسهل ممکنه باعث از دست

دادن توانایی حرکت روده و اسهال طولانی، ضعف عضلانی، ضربان بی نظم قلب

و مشکل در کبد و یا کلیه شه

3- گیاهان دارویی، مکملا و یا داروهایی که ممکنه افزایش خونریزی رو موجب شن

داروهای ضدانعقاد مثل: آسپرین و یا وارفارین، از تشکیل لخته خون در داخل عروق جلوگیری می کنه و مریضیای قلبی و سکته رو کم می کنه. وقتی که این داروها با گیاهان دارویی و مکملا ترکیب شن، دارای اثر ضدانعقادی هستن و باعث افزایش خونریزی می شن.

این گیاهان دارویی و مکملا عبارتند از:

* آلوئه ورا

* بابونه

* کوآنزیم Q10

* مریم گلی

* گیاه گاو چشم یا گل مینا

* سیر

* زنجبیل

* جینکو (گیاه چینی با برگای زرد)

* جینسینگ

* نخل اره ای

* گوجی (گرگ تیغ)

* پنجه شیطان

* دانگ که (گیاه چینی که واسه پایین اومدن علائم قاعدگی و تحریک پذیری استفاده می شه)

* روغن ماهی

* پوست درخت بید

اگه شما بیشتر از یه عدد از این گیاهان و یا مکملا رو همراه با وارفارین، آسپرین و دیگه ضدانعقادها مصرف می کنین و یا اگه بدون تجویز دکتر از این گیاهان استفاده می کنین؛ حتماً واسه راهنمایی به یه دکتر متخصص در درمانای طبیعی مراجعه کنین.

4- شما به خاطر منافع بسیار شربتای گیاهی و نوشیدنیای انرژی زا، مصرف قهوه و یا سودا رو ترک می کنین؟

شربتای گیاهی به جای قهوه مصرف می شن و بدون اینکه فرد رو عصبی کنن، به آدم انرژی میدن. در تعدادی تحقیقات، شربتای گیاهی با سرطانای مری، دهن، ریه و مثانه در رابطه هستن، تحقیقات نشون دادن که این خطرات واسه آدمایی که از این شربتا به مقدار زیاد (بیشتر از 1 لیتر در روز) و داغ مصرف می کنن، بیشتر هستش. نوشیدنیای انرژی زا (ازجمله ردبول)، شامل کافئین و مقداری ویتامین و گیاه هستش. یکی از بزرگ ترین نگرانیا اینه که درباره اثرات ترکیبی این مواد با هم چیزی نمی دونیم. خیلی از مواد تشکیل دهنده اونا با کافئین موجب افزایش قدرت تحریک می شه. بیشتر اونا شامل مقدار زیادی شکر هستن و در واقع بهتر از سودا نمی باشن.

اگه شما خواهان یه نوشیدنی سالم هستین، آب و یا آب انار و یا آب آلبالو می تونه گزینه خوبی واسه شما باشه.

5- مصرف گیاهان افزایش دهنده ایمنی مانند اکیناسه با داروهای سرکوب گر سیستم ایمنی مانند کورتیکواستروئیدها

داروهای سرکوب گر سیستم ایمنی در افراد گیرنده پیوند، واسه جلوگیری از پس زدن اندام و جلوگیری از علائم مریضیای خودایمنی مثل: آرتریت روماتوئید، لوپوس و نوع 1 دیابت استفاده می شه. گیاهانی که تحریک کننده سیستم ایمنی هستن ممکنه با این داروها در اختلاف باشن و در نتیجه باعث پس زدن اندام پیوند شده و شدید شدن مریضیای خودایمنی در افراد مستعد شه. اگه شما از داروهای سرکوب گر سیستم ایمنی مثل: سیکلوسپورین، آزاتیوپرین، کورتیکواستروئیدها و متوتروکسات استفاده می کنین، از مصرف گیاهان دارویی زیر دوری کنین:

یونجه، اکیناسه، جینسینگ، ریشه شیرین بیان و عنصر معدنی روی.

6- به کار گیری گیاهان مسهل واسه منظم کردن حرکات روده

گیاهان دارویی که به عنوان مسهل استفاده می شن، به نام: قایقی، ریواس، آلوئه، سنا و خار گوزن هستن. سنا رو بیشتر از 1 هفته نباید استفاده کنین، مگه با تجویز دکتر. استفاده دراز مدت از گیاهان دارویی مسهل ممکنه باعث از دست دادن توانایی حرکت روده و اسهال طولانی، ضعف عضلانی، ضربان بی نظم قلب و مشکل در کبد و یا کلیه شه. قبل از مصرف این مسهلای گیاهی با دکتر خود صحبت کنین.

7- مصرف گیاهان دارویی، قبل و یا بعد از جراحی

گیاهان دارویی و مکملا با داروهای بیهوشی تداخل دارن و موجب خونریزی زیادتر از اندازه می شن. 2 تا 3 هفته قبل از جراحی، هرگونه گیاه دارویی یا مکمل رو مصرف نکنین.

گیاهان دارویی که بیشترین خطر رو دارن، عبارتند از: جینکو، جینسینگ، سیر، زنجبیل، گلوکوزآمین و کندروتین، کوآنزیم Q10، نخل اره ای، اسید چرب امگا 3، روغن دانه کتون و روغن ماهی، مریم گلی، گیاه گاو چشم یا گل مینا، افدرا، گل مهر طلا، بابونه، کاوا، گل هزار چشم، شیرین بیان، سنبل الطیب و ویتامین E

8- نبود آگاهی دکتر درباره مصرف گیاهان دارویی و مکملا

آدما به دکتر خود درباره به کار گیری درمانای طبیعی نمی می گن، چون که اونا فکر می کنن، پزشکان به درمانای طبیعی علاقه ای ندارن یا اطلاعات کافی درباره این درمانای طبیعی ندارن. درحالی که خیلی از گیاهان دارویی با داروها تداخل دارن، مشکلات جانبی داروها رو زیاد می کنن و فایده های درمانی اونا رو کم می کنن.

9- دونستن اطلاعاتی درباره فواید و مضرات هر نوع گیاه درمانی

مثلا: گیاهانی که واسه افزایش حجم سینه مصرف می شه مثل: رازک و شنبلیله، دارای اثرات بالقوه استروژنی هستش و ممکنه خطر سرطانای هورمونی مثل: سرطان پستون و آندومتر رو زیاد کنه.

10- نبود مصرف گیاهان دارویی و مکملا دائم

مهمه که داروهای گیاهی رو به طور منظم استفاده کنین، وگرنه متوجه بهبودی خود نمی شین.

 

منبع تبیان

جمع آوری سلامت اکاایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *