10 اثر مخرب سیگار بر ظاهر شما | ترک اعتیاد

10 اثر داغون کننده سیگار بر ظاهر شما
موهای کم پشت
سیگار کشیدن علاوه بر اینکه باعث چروکیده شدن پوست می شه، موهای شما رو هم کم پشت می کنه. متخصصین فکر می کنن مواد شیمیایی سمی که در دود سیگار هست به DNA موجود در فولیکول موها آسیب می زنه و رادیکالای آزاد رو که به ساختار مو آسیب میزنن تولید می کنه؛ در نتیجه افراد سیگاری موای کم پشت تری دارن که زود تر هم سفید می شه. یعنی اگه مردان سیگاری در اصل مویی در سرشون باشه دوبرابر بیشتر از غیر سیگاریا ممکنه دچار ریزش مو شن.

ازدست دادن دندانا
سیگار کشیدن آدم رو در برابر شکلای جور واجور مشکلات دهانی مثل سرطان دهن و مریضی لثه قرار میده. در واقع براساس تحقیقی که در سال 2005 در انگلستان انجام شده افراد سیگاری بعضی وقتا تا 6 برابر بیشتر از افراد غیر سیگار استعداد دچار شدن به بیماریای لثه رو دارن که در آخر ممکنه منتهی به از دست دادن دندانا شه.

از بین رفتن درخشش طبیعی چهره
تا حالا توجه کردین که پوست افراد سیگاری حالتی تیره و متفاوت داره؟ در سال 1985 یه تحقیق علمی از عبارتی با عنوان " چهره سیگاری" استفاده کرد تا خصوصیات خاص این چهره ها رو تعریف کنه؛ خصوصیاتی مثل چین و چروک، گود افتادگی و تیرگی پوست چهره که بخاطر مصرف سیگار ایجاد می شه. دود سیگار شامل مونواکسید کربنه که جانشین اکسیژن موجود در پوست شما می شه علاوه بر این نیکونین هم داره که گردش خون رو کم کرده وپوست رو خشک و بی روح می کنه. علاوه بر این مصرف سیگار باعث تخلیه مواد مغذی مثل ویتامین سی می شه که در حفظ و بازسازی پوست نقش مهمی دارن.

بهبودی زخما
تحقیقات بسیاری نشون دادن که زخم افراد سیگاری بعد از انجام اعمال جراحی به سرعت بقیه بهبود به بار نمیاره. پس اگرتصمیم دارین چین و چروک حاصل از سیگار کشیدن رو با جراحی زیبایی از بین ببرین بدونین که این کار کمی مشکل هستش. علاوه بر این جراحان هم تر جیح میدن در صورتی شما رو عمل کنن که سیگار کشیدن رو ترک کنین.

سرطان پوست
مصرف سیگار یکی از دلایل اصلی دچار شدن به سرطان است؛ از جمله سرطانای ریه، گلو، دهن و مری. پس مایه تعجب نیس اگه سیگار کشیدن باعث دچار شدن به سرطان پوست هم بشه. براساس تحقیقی که در سال 2001 چاپ شده دچار شدن به سرطان سلول سنگفرشی که دومین سرطان شایع پوسته در افراد سیگاری تا 3 برابر بیشتر از افراد غیر سیگاریه.

ترک خوردن پوست
نیکوتین موجود در سیگار به ساختار و بافت سلولی پوست شما آسیب وارد می کنه و باعث می شه که پوست انعطاف خود رو از دست بده و در اثر زیاد شدن وزن خیلی راحت ترک خورده و قرمز شه که کمکم رنگ قرمز خود رو از دست میده. البته این حالت در اثر افزایش یهویی وزن اتفاق میفته که ممکنه واسه هر کسی پیش بیاد اما مصرف سیگار این علایم رو شدید شدن می کنه.

زگیل
به دلایل نامعلومی افراد سیگاری به ویروس پاپیلوما گرفتار می شن این ویروس باعث بروز زگیل و از جمله زگیل روی اندام تناسلی می شه. البته این ویروس از راه تماس جنسی منتقل می شه اما مصرف سیگار هم یه نشونه خطره. افراد سیگاری نسبت به کسائی که شرکای جنسی زیادی دارن بیشتر در برابر دچار شدن به این مریضی هستن.

شکم شل و ول
مصرف سیگار می تونه باعث کم اشتهایی شه و افراد سیگاری معمولاًنسبت به بقیه وزن کمتری دارن اما تحقیقی که در سال 2009 در کشور هلند انجام شده نشون داده که اندازه چربی اندامای داخلی افراد سیگاری بیشتر از غیر سیگاریا هستش. این چربیا که در بین بافتا و اندامای داخلی وجود دارن در شکم جمع می شن و کم کم ایجاد کننده بیماریای دیگری از جمله دیابت می شن.

چین و چروک و پیری زود رس
درسته که چین و چروکای افراد پیر و سن بالا قابل احترام و و نشونه یه عمر تجربه ان اما این چین و چروکا اگه در صورت افراد جوون باشن اصلا نشونه حکمت یا دانایی اونا نیستن. متخصصین فکر می کنن که سیگار کشیدن روند پیر شدن رو تسریع می کنه و به طور میانگین افراد سیگاری 14 سال پیر تر از غیر سیگاریا به نظر می رسن. در واقع مصرف سیگار مانع خون رسانی به بافت پوست شده وباعث می شه که پوست شما چروکیده و ناسالم شه.

انگشتان زرد
نیکوتین موجود در دود سیگار باعث تغییر رنگ دندون های شما و حتی دیوارای اتاقتون شده و در عین حال باعث زردی انگشتان و ناخنا هم می شه. اگه در اینترنت به دنبال راه حلی واسه این مشکل بگردین با پیشنهادایی مثل به کار گیری آبلیمو، مایع سفید کننده وسابیدن با سیم مواجه میشین اما ً ترک سیگار کم هزینه تر، راحت تر و بی درد تره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *