1 واحد قارچ شناسی! | سبزیجات

ما در این مطلب می خوایم نگاهی به حقایق تغذیه ای قارچا بندازیم و ببینیم فقط مزه اوناس که مورد پسنده یا در موارد دیگری هم میشه روی اونا حساب باز کرد؟!

یکی از مواد غذایی که امروزه بسیار بیشتر از گذشته روونه سفره های رنگین ما ایرانیا شده و حالا خوبیش اینه در دل همه افراد هم جا داره قارچای محترم هستن. مواد غذایی دوست داشتنی که حتی بچه های بدغذا هم اونا رو دوست دارن و کمتر کسی رو می تونیم پیدا کنیم که با اونا سر دوستی نداشته باشه. اما اینجا می خوایم نگاهی به حقایق تغذیه ای اونا بندازیم و ببینیم فقط مزه اوناس که مورد پسنده یا در موارد دیگری هم میشه روی اونا حساب باز کرد؟

 

در علم تغذیه مدرن بارها به این موضوع اشاره شده که واسه دریافت کافی ویتامینا و مواد معدنی در رژیم غذایی لازمه نوعای جورواجور میوه ها و سبزیا اونم در رنگای جور واجور رو استفاده کنین. هرچه تنوع این رنگا بیشتر باشه رژیم شما از دید ویتامینا و مواد معدنی غنی تر هستش. اگه بخوایم بر این نظریه پیش بریم قارچا از همون اول روونه بلک لیست (بلک لیست (لیست سیاه)) می شن. اما اینطور نیس! قارچا که معمولا به رنگ سفید هم هستن جایگاه خاص ای در این سبد ویتامین پیدا کرده و خیلی از نظرا رو تغییر دادن.

 

تجزیه غذایی قارچا

قارچا به طور طبیعی شامل مقادیر کمی سدیم، چربی، کلسترول و هم اینکه کالری کمی هستن و معمولا به اونا غذاهای عملکردی می گن. یعنی بر خلاف تامین مواد مغذی پایه ای لازم بدن، به دلیل دارا بودن آنتی اکسیدان ها و فیبرهای رژیمی مهمی مانند کیتین و بتا گلوکان نقش مهمی در پیشگیری از بیماریای طولانی برعهده دارن.

یکی از تواناییای تعریف شده واسه قارچا، مخصوصا قارچای سفید دکمه ای

که معمولا در سالاد استفاده می شن، توانایی اونا در برداشت استروژن اضافی

از گردش خونه که اونا رو به یه نیروی کمکی در پیشگیری از سرطان سینه تبدیل می کنه

حقایق تغذیه ای در هر 100 گرم

38 کالری

0.5 گرم چربی

9 میلی گرم سدیم

506 میلی گرم پتاسیم

7 گرم کربوهیدرات

3.8 گرم فیبر رژیمی

1.2 گرم شکر

1.5 گرم پروتئین

قارچا مواد غذایی غنی از ویتامینای گروه B هستن. مانند ریبوفلاوین، فولات، تیامین، اسیدپانتوتنیک و نیاسین. هم اینکه قارچا رو میشه تنها

منبع : tebyan.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *