( عجیب ولی واقعی ) | بیماری

: ( عجیب ولی واقعی )

: ٢٠قسمت از بدن هست که براساس نظریه تکاملی داروین، باقی مونده از اعضا اجداد آدماس که در بدن آدم به صورت کوچیک و بدون کارکرد باقی مونده:

1) بخش ومرونازال vomeronasal organ : یا بخش جاکوبسون که چاله ایه در پلای بینی دو سمت با گیرنده های شیمیایی که در آدم عملکردی ندارن. در جانوران پست تر وظیفه درک ماده شیمیایی فرومون رو رو دوش دارن

۲) عضلات خارجی گوش: ۳ عضله هستن که در بخش خارجی گوش واقع شدن و در بقیه حیوانات مثل خرگوشها و سگها، وظیفه حرکت مستقلانه گوش از سر رو رو دوش دارن. اما آدما هنوز دارای اون هستن و به وسیله این عضلاته که بعضی از افراد می تونن گوششون رو تکون بدن

۳) دندون عقل: در آدمای اولیه که مقادیر خیلی از گیاهان رو جهت به دست آوردن انرژی مصرف می کردن داشتن یه جفت اضافه دندون آسیا در هر فک به درد بخور به نظر می رسید اما در آدمای امروزی که انواعی از غذاها رو مصرف می کنه، زیاد نیاز به نظر نمیاد

۴) دنده گردنی: حدود یه درصد از مردم یه جفت دنده اضافی در بالای دنده های خود (در بخش گردن) دارن که به نظر می رسه باقی مونده از اجداد خزنده ما باشه. این دنده می تونه در این افراد مشکلات عروقی یا عصبی بسازه

۵) پلک سوم: در بیشتر پرندگان و پستانداران یه لایه محافظ به عنوان پلک سوم روی چشمشون هست که وظیفه حفاظت از چشم و خروج شن ریزه و گرد و غبار رو از چشم بردوش داره. باقی مونده این پلک در آدم به صورت یه چین نازک در گوشه داخلی چشم هست.

۶) تکمه یا نقطه داروین: اگه لبه خارجی لاله گوش خود رو لمس کنین به یه برجستگی بر می خورید که به نام دکمه داروین مشهوره. در حیواناتی مثل خرگوش این تکمه در انتهای گوشه ها قرار داره و وظیفه فوکوس صداهای دور رو روی گوش رو دوش داره.

۷) عضله زیر ترقوه: عضله کوچیکی که در زیر شونِه قرار داره و از دنده اول به ترقوه کشیده شده و در صورتی واسه آدم به درد بخور بود که هنوز روی ۴ پا راه می رفت. البته بعضی از مردم این عضله رو ندارن و بعضی هم یه جفت از اونو دارن.

۸) عضله پالماریس (خیاطه): عضله بلند و نازکی که از زانو به کمر کشیده شده و ۸۹ درصد مردم دارای این عضله هستن. این عضله در جانوران پست تر در آویزون شدن و بالا رفتن از درخت خیلی با اهمیته. جراحان معمولا این عضله رو در جراحیای ترمیمی عضلات ورداشته و ازش استفاده می کنن.

۹) نوک پستا ن در مردان: مجاری شیری قبل اینکه هورمون جنسی مردونه (تستوسترون) در جنین باعث ایجاد صفات مربوط به جنس مذکر بشه به وجود میان. مردان دارای بافت پستا نی هستن اما استفاده ای از اونا نمی کنن.

۱۰) عضلات صاف کننده مو: در خیلی از جانوران این عضلات که در قانون موهای بدن واقع شدن وظیفه سیخ کردن موهای جونور رو موقع بروز خطر دارن تا جونور بتونه از اون به عنوان ترسوندن مهاجم استفاده کنه.

۱۱) زائده آپاندیس: یه لوله عضلانی باریک در روده بزرگ که در به نظر می رسه باقی مونده بخش از روده جانوران باشه که وظیفه هضم سلولز غذا (گیاهان) رو رو دوش داشته باشه. اما در آدم بیشتر شامل گلبولای سفید و غدد لنفاوی است.

۱۲) موهای بدن: ابروها در جلوگیری از ورود عرق به چشما و موها در آقایون در انتخاب جنس نقش دارن. اما به نظر می رسه بیشتر موها در بدن نقش موثری رو اجرا نمی کنن

۱۳) دنده سیزدهم: در شامپانزها و گوریلا ۱۳ جفت دنده هست در حالی که در آدما ۱۲ جفت. اما ۸ درصد از مردم دارای جفت دنده سیزدهم هستن که به نظر نمی رسه عملکردی رو در اونا اجرا کنه

۱۴) عضله کف پایی: به نظر می رسه در جانوران پست تر وظیفه چنگ شدن و قلاب شدن پاها به شاخه ها رو رو دوش داشته . اما در آدم به نظر می رسه فقط کمی کف پا رو به پایین خم می کنه. در ۹ درصد مردم این عضله وجود نداره

۱۵) رحم مردونه: باقی مونده از بخش تناسلی زنونه که از غده پروستات مرد آویزانه

۱۶) انگشت پنجم پا: در پریماتها و پستانداران پست تر انگشتان پا وظیفه چنگ زدن و آویزون شدن از شاخه ها رو رو دوش داشتن.. اما آدما احتیاج به انگشتان بزرگ پا دارن تا بتواندد با اونا وایس تاده راه رفته و تعادل خود رو حفظ کنن. پس به نظر می رسه انگشت پنجم یا کوچیکترین انگشت پا نقش اصلی در این مورد اجرا نکنه.

۱۷) وازدفران (لوله منی) زنان: بخش تکامل نیافته مردونه که انتهای در کنار تخمدانها قرار داره. بدون عملکرده

۱۸) عضله هرمی (پیرامیدال) : حدود ۲۰ درصد افراد این عضله مثلثی، کوچیک و مثل کیسه رو که در استخون شرمگاهی (پوبیس) است ندارن. به نظر می رسه این عضله باقی مونده ای از کیسه در جانوران کیسه دار باشه.

۱۹) استخون دنبالچه (کوکسیس): مجموعه چند مهره به هم جوش خورده کوچیک که درا نتهای ستون مهرها واقع شده و در پستانداران دیگه وظیفه حفظ تعادل و رابطه رو رو دوش داره. اما در آدم نقشی رو رو دوش نداره.

۲۰) سینوسهای دور و بر بینی: به نظر می رسه در آدما اولین این سینوسها پر از مخاط بویایی بوده تا اینطوری حس بویایی اونا رو تقویت کرده و اونا رو از خطرات حفظ کنه. اما نقش اونا در آدم امروزی به شکل دادن به صورت، گرم کردن هوای ورودی به ریه ها و سبکتر شدن سر کمک می کنه. التهاب این سینوسها باعث سینوزیت می شه.

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *